ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Iławy
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2017-02-22 08:37:34 przez Arkadiusz Kasiułajtis

Osoba kontaktowa

Cecylia Filaber, Ireneusz Iwanicki

Miejsce załatwienia

Wydział Utrzymania Mienia Komunalnego, pok. 205

Telefon kontaktowy

(89) 649-01-61
(89) 649-01-63

Sposób załatwiania

  1. Należy złożyć wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości skierowany do Burmistrza Miasta Iławy, jako organu właściwego do wydania decyzji w sprawie przekształcenia.
  2. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w Biurze prowadzącym sprawę
  3. .Od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, Burmistrz Miasta Iławy na podstawie uchwały Nr XIV/144/11 Rady Miejskiej w Iławie z dnia 26 października 2011r., udziela bonifikaty w wysokości 95% przysługującej osobom fizycznym i prawnym będącym w dniu 13 października 2005r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę, oraz nieruchomości rolnych w rozumieniu kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Iławy na cele inne niż rolne.
  4. Burmistrz Miasta Iławy udziela bonifikaty w wysokości 99% od opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności nieruchomości wykorzystanych na cele mieszkaniowe, dla osób które wniosły jednorazowo opłatę za użytkowanie wieczyste działki.
  5. W przypadku wielofunkcyjnego wykorzystania nieruchomości bonifikaty udziela się proporcjonalnie do części wykorzystanej na cele mieszkaniowe.
  6. Po zakończeniu postępowania administracyjnego następuje wydanie decyzji administracyjnej o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
  7. Prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności nieruchomości z dniem, w którym decyzja stała się ostateczna.
  8. Decyzja ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
  9. Po czternastu dniach od dnia otrzymania decyzji należy zgłosić się do Urzędu Miasta w Iławie - Wydział Gospodarki Mieniem Komunalnym w celu uprawomocnienia wydanej decyzji i odebrać drugi egzemplarz potrzebny do dokonania wpisu prawa własności w Sądzie Rejonowym w Iławie Wydział Ksiąg Wieczystych na wniosek i koszt osoby, na rzecz, której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Miejsce odbioru

  • za pośrednictwem poczty, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru,
  • osobiście w Urzędzie Miasta Iławy – po uzgodnieniu z pracownikiem prowadzącym sprawę.

Wymagane dokumenty

  1. wniosek zainteresowanego wraz z aktualnym odpisem z Ksiąg Wieczystych,
  2. w przypadku osób fizycznych i prawnych będących właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego, z wnioskiem o przekształcenie występują wszyscy współużytkownicy wieczyści łącznie.
  3. Treść wniosku powinna zawierać:
    • wskazanie adresata wniosku,dane osobowe wnioskodawcy:
      • imię i nazwisko,
      • imiona rodziców,
      • miejsce zamieszkania,
      • numer ewidencyjny PESEL,
    • określenie położenia i powierzchni nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego, z oznaczeniem jej według księgi wieczystej prowadzonej przez właściwy sąd,
    • okres wykonywania użytkowania wieczystego nieruchomości przez wnioskodawcę i jego poprzedników prawnych,
    • dane dotyczące sposobu powstania prawa użytkowania wieczystego, zwłaszcza na mocy umowy notarialnej, decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu,
    • datę wniosku i podpis wnioskodawcy.
  4. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo użytkowania wieczystego, a zwłaszcza:
    • Aktualny odpis z księgi wieczystej dla nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego. W przypadku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego związanego z własnością lokalu również odpis z księgi wieczystej urządzonej dla nieruchomości lokalowej, dane zawarte w księdze wieczystej muszą być zgodne z danymi z ewidencji gruntów,
    • Aktualny odpis z KRS-u (dot. osób prawnych)

Opłaty

  1. Osoba, która nabyła prawo własności zobowiązana jest do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Wysokość opłaty stanowi różnicę pomiędzy wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego.
  2. Opłatę należną dotychczasowemu właścicielowi z tytułu przekształcenia, rozkłada się na wniosek użytkownika wieczystego, na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba, że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat. Nieuiszczona część opłaty, rozłożonej na raty, podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.
  3. Wierzytelność z tytułu opłaty rozłożonej na raty, podlega zabezpieczeniu hipoteką przymusową na nieruchomości objętej przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W przypadku przekształcenia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, związanego z odrębną własnością lokalu, hipoteka przymusowa obciąża nieruchomość lokalową osoby, na rzecz, której nastąpiło przekształcenie. Podstawą wpisu hipoteki jest ostateczna decyzja orzekająca o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
  4. Wysokość opłaty należnej właścicielowi z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, termin zapłaty oraz numer konta, na które należy uiścić opłatę jest każdorazowo podawany w decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
  5. Koszty sporządzenia operatu szacunkowego ponosi wnioskodawca.

Tryb odwoławczy

Na podstawie art. 127 §1 i 2 oraz art.129 §1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego,  od decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego Elblągu. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Burmistrza Miasta Iławy w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2005r. Nr 175, poz. 1459 z późniejszymi zmianami).
  • Uchwała Rady Miejskiej w Iławie Nr XIV/144/11 z dnia 26 października 2011 r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikat od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym i prawnym w prawo własności nieruchomości, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 14 listopada 2011 r. Nr 169, poz. 2555.
  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami ( tekst jednolity Dz. U. z 2010r. Nr 102, poz. 651 z późniejszymi zmianami)
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami późniejszymi zmianami)

Akapit nr - brak tytułu

Jednostka odpowiedzialna:
Gmina Miejska Iława
Wydział Utrzymania Mienia Komunalnego
ul. Niepodległości 13
14-200 Iława
 
Osoba odpowiedzialna:
Cecylia Filaber – tel. (89) 649-01-61 e-mail:
Marta Zalewska – tel. (89) 649-01-57 e-mail:
 
Miejsce załatwienia
Wydział Utrzymania Mienia Komunalnego, pok. 205
 
Nazwa i zakres sprawy
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości
Podstawy prawne
  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z 2019 r. poz. 1314 z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2020 r.
    poz. 2040 t. j. z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1990
    z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r.
    poz. 735 z późn. zm.)
  • Uchwała Rady Miejskiej w Iławie Nr VI/60/19 z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie udzielenia bonifikaty od opłaty wnoszonej jednorazowo za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Iława, zabudowanych na cele mieszkaniowe, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 2 kwietnia 2019 r.  poz. 1743.
 
Kto może wystąpić z wnioskiem / zainicjować sprawę:
Osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod zabudowę na cele mieszkaniowe lub pod zabudowę garażami oraz nieruchomości rolnych mogą wystąpić
z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności. Przez nieruchomość rolną rozumie się nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego,
z wyłączeniem nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na cele inne niż rolne.
 
Sposób załatwiania
  1. Należy złożyć wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości skierowany do Burmistrza Miasta Iławy jako organu właściwego do wydania decyzji w sprawie przekształcenia.
  2. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany 
    do ich uzupełnienia i złożenia w wydziale prowadzącym sprawę
  3. Od opłaty wnoszonej jednorazowo za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego
    w prawo własności nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Iława, osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych i w budynkach spółdzielni mieszkaniowych udziela się bonifikaty na podstawie uchwały Nr VI/60/19 Rady Miejskiej w Iławie
     z dnia 25 lutego 2019 r. w sprawie udzielania bonifikaty od opłaty wnoszonej jednorazowo
    za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność Gminy Miejskiej Iława, zabudowanych na cele mieszkaniowe.
  4. Po zakończeniu postępowania administracyjnego następuje wydanie decyzji administracyjnej 
    o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości lub zaświadczenie potwierdzające przekształcenie.
  5. Prawo użytkowania wieczystego przekształca się w prawo własności nieruchomości z dniem, 
    w którym decyzja stała się ostateczna.
  6. Decyzja stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
Miejsce odbioru
  • za pośrednictwem poczty, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru,
  • osobiście w Urzędzie Miasta Iławy – po uzgodnieniu z pracownikiem prowadzącym sprawę.
Wymagane dokumenty
  1. Wniosek zainteresowanego wraz z aktualnym odpisem z Ksiąg Wieczystych,
  1. Treść wniosku powinna zawierać:
    • wskazanie adresata wniosku, dane osobowe wnioskodawcy:
      • imię i nazwisko,
      • imiona rodziców,
      • miejsce zamieszkania,
      • numer ewidencyjny PESEL,
    • określenie położenia i powierzchni nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego, z oznaczeniem jej według księgi wieczystej prowadzonej przez właściwy sąd,
    • okres wykonywania użytkowania wieczystego nieruchomości przez wnioskodawcę
      i jego poprzedników prawnych,
    • dane dotyczące sposobu powstania prawa użytkowania wieczystego, zwłaszcza
      na mocy umowy notarialnej, decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu,
    • datę wniosku i podpis wnioskodawcy.
  2. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo użytkowania wieczystego, a zwłaszcza:
    • Aktualny odpis z księgi wieczystej dla nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego. W przypadku przekształcenia prawa użytkowania wieczystego związanego z własnością lokalu również odpis z księgi wieczystej urządzonej dla nieruchomości lokalowej, dane zawarte w księdze wieczystej muszą być zgodne z danymi z ewidencji gruntów,
    • Aktualny odpis z KRS-u (dot. osób prawnych)
    • Decyzję oddania budynku mieszkalnego do użytkowania jeżeli budynek został oddany
      do użytku po dniu 1 stycznia 2019 r. na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym zabudowanym na cele mieszkaniowe zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy
      i zagospodarowaniu terenu.
Opłaty
  1. Osoba, która nabyła prawo własności zobowiązana jest do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności która stanowi różnicę pomiędzy wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego dla nieruchomości niemieszkalnych natomiast dla nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe wysokość opłaty jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która zgodnie z postanowieniami umowy obowiązywałaby od dnia 1 stycznia 2019 r.
  2. Właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty może zgłosić właściwemu organowi na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłaty (opłata jednorazowa).
 
Tryb odwoławczy
Na podstawie art. 127 §1 i 2 oraz art.129 §1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, od decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego Elblągu. Odwołanie wnosi się
za pośrednictwem Burmistrza Miasta Iławy w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony